Run Winsford 10k

This is a sortable and searchable table.

When browsing with a mobile device, you can slide the page to show all the data.

Provisional Results, if there are any queries then please do not hesitate to contact us at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

These are your actual race timings, on Runbritian Results they will be rounded up to the nearest second.

Please follow link for full explanation on Why This Is Done. Runbritian Results de-mystified

 Downloadable Results.

 

Run Winsford 10k
Overall Place Gun Time Name Club Bib Gender Gen Place Category Cat Place Pace Chip Time
1 37:32.8 Mark Spruce Unattached 167 M 1 MSen 1 3:45/K 37:32.7
2 38:59.6 Craig Flynn Unattached 58 M 2 MSen 2 3:54/K 38:59.6
3 39:10.3 Tony Taylor Unattached 203 M 3 M50 1 3:55/K 39:10.2
4 39:50.8 Gemma Barnet Vale Royal AC 13 F 1 FSen 1 3:59/K 39:50.5
5 40:41.8 Matthew Hough Unattached 90 M 4 M40 1 4:04/K 40:38.6
6 40:58.0 Paul Atherton Delamere Spartans 11 M 5 M40 2 4:06/K 40:58.0
7 41:56.5 Anthony Spruce Unattached 166 M 6 MSen 3 4:12/K 41:56.5
8 42:37.3 Stephen Thompson Vale Royal AC 175 M 7 M50 2 4:16/K 42:37.0
9 43:07.9 John Todd Vale Royal AC 177 M 8 M50 3 4:19/K 43:07.7
10 43:14.3 Carolyn Stamper-Clark Unattached 168 F 2 F40 1 4:19/K 43:14.2
11 43:17.9 Jim Dawson Lymm Runners 41 M 9 M50 4 4:20/K 43:17.4
12 43:41.4 David Millward Unattached 124 M 10 M50 5 4:22/K 43:40.9
13 43:46.6 Melanie Johnson Vale Royal AC 100 F 3 FSen 2 4:22/K 43:44.8
14 44:04.1 Simon Pickering Unattached 136 M 11 MSen 4 4:24/K 44:01.9
15 44:10.6 Lauren Goddard Warrington Athletics Club 66 M 12 MSen 5 4:25/K 44:10.5
16 44:15.1 Mike Womack Lymm Runners 189 M 13 MSen 6 4:25/K 44:14.1
17 44:20.1 Mike Fowell Unattached 59 M 14 MSen 7 4:26/K 44:19.8
18 44:24.9 Claire Thompson Vale Royal AC 174 F 4 F40 2 4:26/K 44:24.7
19 44:55.0 Andrew Roberts Gog Triathlon Club 143 M 15 M50 6 4:29/K 44:51.6
20 45:26.2 Chris Hufhes Unattached 91 M 16 MSen 8 4:32/K 45:16.8
21 45:47.2 Chris Hinks Unattached 81 M 17 MSen 9 4:34/K 45:38.2
22 45:52.7 Nathan Davies Unattached 40 M 18 MSen 10 4:35/K 45:51.9
23 45:55.4 Julia Thorley-Morse Unattached 176 F 5 F40 3 4:35/K 45:50.4
24 46:03.9 Keith Martin Unattached 115 M 19 M50 7 4:36/K 45:58.7
25 46:04.7 Brad Ehlen Northwich Running Club 53 M 20 M40 3 4:36/K 46:01.7
26 46:08.3 Simon Wetton Unattached 186 M 21 M40 4 4:36/K 46:02.3
27 46:22.1 John Jones Unattached 103 M 22 M50 8 4:38/K 46:20.6
28 46:23.5 Bruce Helliwell Unattached 76 M 23 M50 9 4:38/K 46:21.4
29 46:32.9 Gareth Parsons Unattached 132 M 24 M40 5 4:39/K 46:25.9
30 46:44.0 Richard Smith Unattached 162 M 25 M40 6 4:40/K 46:40.0
31 47:01.3 Andrew Whitmore Unattached 187 M 26 M40 7 4:42/K 46:59.5
32 47:09.8 Gaz Jones Unattached 102 M 27 MSen 11 4:42/K 47:03.4
33 47:38.5 Germaine Holmes Lymm Runners 85 F 6 F40 4 4:46/K 47:36.0
34 47:43.4 Craig Shinner Unattached 158 M 28 M40 8 4:44/K 47:21.7
35 47:45.2 Rob Pullen Wrecsam Tri 140 M 29 M50 10 4:46/K 47:43.7
36 47:45.3 Jason Rowbottom Lymm Runners 149 M 30 M50 11 4:46/K 47:43.5
37 47:50.4 Martin Regan Unattached 142 M 31 MSen 12 4:47/K 47:49.5
38 48:04.0 Matt Herbert Unattached 78 M 32 MSen 13 4:48/K 47:57.6
39 48:08.1 Paul Heatley Unattached 74 M 33 MSen 14 4:48/K 48:00.4
40 48:10.1 Andrew Campbell Unattached 27 M 34 MSen 15 4:48/K 48:00.5
41 48:31.7 Liam Dean Unattached 45 M 35 MSen 16 4:50/K 48:18.2
42 48:32.3 Graham Brearley Unattached 21 M 36 MSen 17 4:50/K 48:16.6
43 48:35.7 Lindsay Beeston Sandbach Striders 17 M 37 M50 12 4:51/K 48:32.0
44 48:51.5 Simon Bayliss Unattached 16 M 38 M50 13 4:53/K 48:48.2
45 49:40.2 Alan Ryan Unattached 202 M 39 M50 14 4:58/K 49:35.9
46 50:00.1 Claire Park Unattached 130 F 7 FSen 3 5:00/K 49:56.2
47 50:01.0 John Roberts Unattached 144 M 40 MSen 18 4:59/K 49:53.8
48 50:13.0 Neil Sheldrake Razzers Runners 156 M 41 M50 15 5:01/K 50:09.5
49 50:19.3 Andrea Horgosi Unattached 89 F 8 F40 5 5:02/K 50:15.2
50 50:22.1 Ray Tran Vale Royal AC 178 M 42 M50 16 5:02/K 50:20.6
51 50:38.8 Graham Newton Unattached 127 M 43 M50 17 5:03/K 50:34.2
52 50:41.4 Steve Barrett Unattached 14 M 44 M50 18 5:03/K 50:30.3
53 50:50.2 Tony Hulme Unattached 95 M 45 M50 19 5:05/K 50:47.7
54 50:53.9 Jordan Burkhill Unattached 24 M 46 MSen 19 5:04/K 50:43.8
55 50:54.8 Jonny Amery Northwich Running Club 4 M 47 MSen 20 5:05/K 50:52.4
56 50:57.3 Carl Burkhill Unattached 23 M 48 M40 9 5:05/K 50:47.6
57 50:59.8 Ewelina Kettle Unattached 106 F 9 FSen 4 5:06/K 50:56.3
58 51:14.3 Mark Gallagher Unattached 62 M 49 MSen 21 5:07/K 51:06.7
59 51:32.6 Cathal Cruise Unattached 35 M 50 MV60 1 5:09/K 51:29.1
60 51:34.0 Edward Jack Hanley Unattached 201 M 51 MSen 22 5:09/K 51:30.5
61 51:44.2 Rebecca Scanlon Unattached 152 F 10 F40 6 5:10/K 51:35.4
62 51:48.2 Trevor Stanton Unattached 170 M 52 M50 20 5:10/K 51:42.2
63 51:50.2 Michael Everett Run Sandymoor 56 M 53 MSen 23 5:09/K 51:34.6
64 51:56.8 Helen Moore Widnes Wasps 125 F 11 F40 7 5:11/K 51:46.5
65 52:05.8 Richard Jones Lymm Runners 104 M 54 M50 21 5:12/K 51:56.6
66 52:19.3 Ruth Day Unattached 43 F 12 F40 8 5:13/K 52:06.6
67 52:24.8 Christopher Holden Sandbach Striders 83 M 55 MSen 24 5:14/K 52:21.0
68 52:27.8 Dawn Owen Resolution Runners 129 F 13 F50 1 5:14/K 52:18.5
69 52:31.9 Matt Wood Sandbach Striders 191 M 56 MV60 2 5:15/K 52:27.3
70 52:39.7 Michael Smith Northwich Running Club 163 M 57 M50 22 5:15/K 52:27.9
71 52:40.1 Sam Hilton Unattached 80 M 58 MSen 25 5:15/K 52:34.5
72 52:40.2 Huw Rees Unattached 141 M 59 MSen 26 5:15/K 52:34.5
73 52:40.6 Sam Chappell Unattached 28 M 60 MSen 27 5:15/K 52:34.7
74 53:00.9 Barry May Northwich Running Club 117 M 61 MV70 ++ 1 5:17/K 52:48.0
75 53:05.6 Stephen Hill Unattached 79 M 62 MSen 28 5:18/K 52:57.0
76 53:14.4 Philip Broadbent Unattached 22 M 63 M40 10 5:19/K 53:05.3
77 53:31.3 Katy Garrington Unattached 65 F 14 FSen 5 5:20/K 53:23.7
78 53:31.8 Paula Hulme Unattached 94 F 15 F50 2 5:21/K 53:28.9
79 53:52.7 Carl Hughes Unattached 92 M 64 M40 11 5:23/K 53:47.2
80 54:04.2 Kathryn Schofield Unattached 153 F 16 FSen 6 5:24/K 54:04.1
81 54:08.0 Thomas McKenna Unattached 121 M 65 M Missing Info 1 5:24/K 53:57.5
82 54:11.4 Dominique Crompton Lymm Runners 34 F 17 FSen 7 5:24/K 54:03.3
83 54:14.0 Peter Maloney Unattached 114 M 66 M40 12 5:24/K 53:56.5
84 54:36.2 Jessica Arkley Unattached 7 F 18 FSen 8 5:27/K 54:30.0
85 54:46.4 Christopher Grindrod Unattached 70 M 67 M40 13 5:28/K 54:36.7
86 54:53.9 Ian Betteley Unattached 18 M 68 M40 14 5:29/K 54:49.4
87 54:55.6 Gary Welsh Unattached 184 M 69 M50 23 5:29/K 54:45.8
88 54:58.1 Simon Rushton Unattached 150 M 70 M50 24 5:28/K 54:44.5
89 55:05.6 John Ashby Unattached 9 M 71 MV60 3 5:29/K 54:54.0
90 55:05.6 Charlie Ashby Unattached 8 F 19 FSen 9 5:29/K 54:53.7
91 55:22.3 Jennifer Paul Unattached 200 F 20 F40 9 5:31/K 55:09.9
92 56:02.5 Brett Woolf Northwich Running Club 192 M 72 MSen 29 5:35/K 55:52.2
93 56:04.3 Howard Smith Unattached 160 M 73 M50 25 5:36/K 55:55.5
94 56:07.2 Lloyd Smith Unattached 161 M 74 MSen 30 5:36/K 55:59.1
95 56:13.1 Andy Hodkinson Unattached 82 M 75 MSen 31 5:36/K 55:58.1
96 56:23.7 Hazel Honeysett Unattached 88 F 21 FSen 10 5:37/K 56:11.1
97 56:25.8 Janet Cook Unattached 33 F 22 F50 3 5:38/K 56:19.3
98 56:31.8 Andrew Clayton Northwich Running Club 30 M 76 MSen 32 5:38/K 56:19.5
99 56:41.7 Lydia Roberts Unattached 145 F 23 FSen 11 5:38/K 56:24.5
100 56:43.6 Martin Silker MRG 159 M 77 M40 15 5:39/K 56:26.7
101 56:54.4 Victoria Davenport Unattached 38 F 24 FSen 12 5:40/K 56:38.5
102 57:05.2 Robert Donlan Unattached 49 M 78 MSen 33 5:41/K 56:54.8
103 57:05.4 Mark Wright Razzers Runners 193 M 79 MV60 4 5:41/K 56:54.0
104 57:06.2 Victoria Donlan Unattached 50 F 25 F40 10 5:42/K 56:55.1
105 57:09.8 Siobhan Henn Unattached 77 F 26 FSen 13 5:42/K 56:58.5
106 57:25.6 Karl Dolden Unattached 47 M 80 M40 16 5:43/K 57:09.6
107 57:31.5 Elaine Wood Sandbach Striders 190 F 27 FV60 1 5:44/K 57:22.0
108 57:50.1 Anna Parsons Northwich Running Club 131 F 28 F40 11 5:46/K 57:43.0
109 58:15.0 Susan Vine Unattached 180 F 29 F40 12 5:48/K 58:00.2
110 58:24.4 Tracy Burkhill Unattached 25 F 30 F40 13 5:49/K 58:13.7
111 58:48.3 Gail Stone Unattached 172 F 31 F40 14 5:51/K 58:31.6
112 58:55.3 Kathryn Ellis Lymm Runners 54 F 32 FSen 14 5:53/K 58:46.8
113 59:09.4 Ian Statter Unattached 171 M 81 M40 17 5:54/K 59:00.5
114 59:15.2 Sarah Jones Weaver Warriors Tri Club 105 F 33 F40 15 5:54/K 59:03.8
115 59:34.8 Kevin Clarke Unattached 29 M 82 MSen 34 5:57/K 59:29.4
116 59:38.9 Lisa Holness Unattached 86 F 34 F50 4 5:57/K 59:33.8
117 59:41.6 Jonathan Lythgoe Unattached 113 M 83 MSen 35 5:58/K 59:36.4
118 59:45.8 Jonathan Yoxall Unattached 194 M 84 M50 26 5:58/K 59:40.0
119 59:48.0 Julie Yoxall Unattached 195 F 35 F40 16 5:58/K 59:42.5
120 59:57.2 Laura Lynch Unattached 112 F 36 FSen 15 5:59/K 59:48.7
121 1:00:06.5 Nan Roberts Gog Triathlon Club 146 F 37 F40 17 5:59/K 59:53.8
122 1:00:08.2 Neil Southern Unattached 165 M 85 M50 27 5:59/K 59:50.6
123 1:00:12.5 Elaine Hughes Unattached 93 F 38 F40 18 6:01/K 1:00:07.8
124 1:00:13.2 Kat Janssen Unattached 99 F 39 FSen 16 6:01/K 1:00:06.5
125 1:00:14.8 Diane Hamblett Unattached 72 F 40 F40 19 6:01/K 1:00:10.6
126 1:00:22.3 Allan Kettlewell Unattached 107 M 86 M50 28 6:01/K 1:00:12.3
127 1:00:51.9 Steven Cockburn Unattached 32 M 87 MSen 36 6:05/K 1:00:48.9
128 1:01:08.4 Chris Davies Unattached 39 M 88 M40 18 6:06/K 1:01:02.3
129 1:01:19.5 James Ashton Unattached 10 M 89 M40 19 6:06/K 1:01:03.9
130 1:01:33.7 Richard Taylor Unattached 173 M 90 M40 20 6:08/K 1:01:18.3
131 1:01:34.3 Dave Mears Unattached 122 M 91 M40 21 6:09/K 1:01:31.5
132 1:01:40.8 Mark Acton Northwich Running Club 3 M 92 M40 22 6:09/K 1:01:27.2
133 1:02:11.1 Eddie Vine Unattached 179 M 93 M40 23 6:12/K 1:01:56.6
134 1:02:33.0 Giles Lewis Spectrum Striders RC 111 M 94 M40 24 6:14/K 1:02:20.8
135 1:02:42.6 Ewa Labeda Unattached 109 F 41 FSen 17 6:15/K 1:02:34.3
136 1:02:49.5 Fiona McCormack Unattached 119 F 42 FSen 18 6:17/K 1:02:49.1
137 1:02:51.5 Matthew Fassugu Unattached 57 M 95 MSen 37 6:17/K 1:02:51.3
138 1:02:54.7 Claire Jones Unattached 101 F 43 FSen 19 6:16/K 1:02:42.6
139 1:03:07.4 Alexandra Ehlen Unattached 52 F 44 F40 20 6:17/K 1:02:51.0
140 1:03:07.7 Nicola Griffiths Weaver Warriors Tri Club 69 F 45 F40 21 6:17/K 1:02:53.5
141 1:03:55.0 Jean Clemence Razzers Runners 31 F 46 FV70 ++ 1 6:22/K 1:03:42.1
142 1:04:37.4 Stevie Porter Unattached 138 F 47 FSen 20 6:27/K 1:04:29.9
143 1:04:39.1 Stephen Huntbach Unattached 97 M 96 M40 25 6:27/K 1:04:26.2
144 1:04:40.8 Jen Snelson Unattached 164 F 48 FSen 21 6:27/K 1:04:33.0
145 1:05:01.4 Emma Sheppard-Baker Unattached 157 F 49 F40 22 6:29/K 1:04:45.0
146 1:05:05.2 Helen Donlan Unattached 48 F 50 FSen 22 6:30/K 1:04:55.6
147 1:05:18.2 James Robinson Unattached 147 M 97 MSen 38 6:30/K 1:05:03.3
148 1:05:24.3 Rachael Denham Sandbach Striders 46 F 51 FSen 23 6:31/K 1:05:12.1
149 1:05:32.3 Eleanor Atkinson Northwich Running Club 12 F 52 FSen 24 6:32/K 1:05:17.9
150 1:05:32.7 Jeff Day Northwich Running Club 42 M 98 MSen 39 6:31/K 1:05:14.1
151 1:06:11.4 Francis Harcombe Unattached 73 M 99 M50 29 6:36/K 1:06:03.3
152 1:06:24.6 Ray Birdsey Unattached 19 M 100 M40 26 6:37/K 1:06:08.2
153 1:06:50.9 Dawn McIntyre Unattached 120 F 53 F40 23 6:40/K 1:06:37.1
154 1:07:59.2 Mark Abbott Unattached 2 M 101 M50 30 6:46/K 1:07:43.7
155 1:07:59.4 Chris Abbott Unattached 1 F 54 F50 5 6:46/K 1:07:44.1
156 1:08:05.6 Anna Ryder Unattached 151 F 55 FSen 25 6:47/K 1:07:54.6
157 1:08:20.3 Claire Heatley Northwich Running Club 75 F 56 FSen 26 6:49/K 1:08:12.2
158 1:08:30.9 Anne-Marie Mounfield Unattached 126 F 57 FSen 27 6:50/K 1:08:24.0
159 1:08:51.5 Michelle Evans Unattached 55 F 58 FSen 28 6:52/K 1:08:40.1
160 1:08:57.7 Jackie Hall Northwich Running Club 71 F 59 F40 24 6:53/K 1:08:46.8
161 1:09:08.8 Sarah Shead Northwich Running Club 155 F 60 FSen 29 6:53/K 1:08:54.9
162 1:09:28.1 Denis Culloty Sandbach Striders 36 M 102 M50 31 6:55/K 1:09:14.9
163 1:10:38.9 Sarah Oliver Unattached 128 F 61 F40 25 7:03/K 1:10:30.2
164 1:11:04.1 Marianne Galt Northwich Running Club 63 F 62 F40 26 7:05/K 1:10:49.1
165 1:11:25.5 Laura Williams Unattached 188 F 63 FSen 30 7:07/K 1:11:14.8
166 1:11:46.8 Heather McBride Northwich Running Club 118 F 64 FSen 31 7:09/K 1:11:33.6
167 1:11:48.7 Caroline Day Northwich Running Club 44 F 65 F40 27 7:09/K 1:11:34.1
168 1:12:12.1 Michala Potts Unattached 139 F 66 FSen 32 7:12/K 1:12:00.3
169 1:12:14.9 Linda Green Northwich Running Club 68 F 67 F50 6 7:12/K 1:12:00.5
170 1:12:25.0 Gina Holden Unattached 84 F 68 FSen 33 7:13/K 1:12:10.7
171 1:12:43.2 Claire Walton Unattached 181 F 69 F40 28 7:15/K 1:12:31.3
172 1:12:52.7 Jackie Culloty Sandbach Striders 37 F 70 F50 7 7:16/K 1:12:39.0
173 1:12:54.7 Colin Fulton Unattached 61 M 103 M40 27 7:17/K 1:12:45.7
174 1:14:05.2 Kathryn Welsh Unattached 185 F 71 FSen 34 7:24/K 1:13:57.4
175 1:14:05.3 Megan Hunt Unattached 96 F 72 FSen 35 7:24/K 1:13:58.0
176 1:14:13.0 Bianca Perkin Unattached 134 F 73 FSen 36 7:24/K 1:14:02.1
177 1:18:00.6 Julie Gray Davenham Running Buddies 67 F 74 F50 8 7:47/K 1:17:53.5
178 1:18:01.0 Yan Fang Lee Davenham Running Buddies 110 F 75 F50 9 7:47/K 1:17:54.3
179 1:23:37.8 Charlotte Mills Unattached 123 F 76 FSen 37 8:20/K 1:23:21.0
Overall Place Gun Time Name Club Bib Gender Gen Place Category Cat Place Pace Chip Time

 

What's My Time